İNDÜKSİYON AKIMI

 

Ekrandan dışa doğru düzgün manyetik alanın olduğu ortamda, iletken ray üzerindeki iletken çubuk 5 saniyede karşı tarafa geçecek şekilde hareket ettiriliyor. Bu hareket sırasında iletkenlerden oluşmuş çerçevenin alanı değişiyor. Alanın değişmesi çerçevenin manyetik akısını değiştirir.
çünkü (Akı=manyetik alan x çerçeve alanı x cos a )

Çerçevedeki manyetik akı değişimi ise çerçeveden akım geçmesini sağlar. 

Akımın yönü okla gösterişlmiş. Çerçevede meydana gelen indüsiyon e.m.k. i ise milivolt cinsinden voltmetreden okunabiliyor.

Simulasyonu başlatın.                   Buraya tıklayarak voltaj zaman grafiğini çizdirin.

Bu egitim ögretim sitesinin amaci lise 1, lise 2 lise 3 ve lise 4 ögrencilerinin lise seviyesinde okula yönelik fizik bilgi, kavrama ve soru gereksinimini karsilamaktir. Ayrica ÖSS fizik için konu anlatimlari ve sorulara da yer verilmistir. Bu siteden lise ve ÖSS fizik dersi için ödev hazirlayan lise ögrencileri ve dönem ödevi tez hazirlayan üniversite ögrencileri yaralanabilir. Okula yönelik fizik derslerinde ve dershaneye yönelik ÖSS hazirlik programlarina yardimci bir kaynaktir. lisefizik.com egitim ögretim kurumlarinda siklikla kullanilmaktadir ve lise ögrencileri dönem ödevi ve projelerinde siklikla kullanmaktadir. Sitede okul ve dershaneye yönelik konu anlatimlari ve test sorulari güncellenmektedir. Özel egitim ögretim kurumlarinda kullanildigindan ve lise ögrencileri tarafindan çok ziyaret edilen bir site oldugundan, okul, dershane, özel ders, test, egitim ögretim siteleri, kitap, soru, kirtasiye, mp3, oyun, ödev gibi veya matematik, kimya, biyoloji web sayfalarinin reklamlarina uygundur.