AKIMIN MANYETIK ETKISI, MANYETIK ALAN

Current in : içe doğru elektrik akımı; Bu butonlara bastıktan sonra simulasyon üzerinde mavi bir nokta oluşacak. Bu nokta ekran düzlemine dik bir telden ekranın içine doğru geçen bir akımı gösteriyor.

current out : dışa doğru elektrik akımı: Bu butonlara bastıktan sonra simulasyon üzerinde kırmızı bir nokta oluşacak. Bu nokta ekran düzlemine dik bir telden ekrandan bize doğru geçen bir akımı gösteriyor.

Bu akımların oluşturduğu manyetik aln küçük vektörlerle gösteriliyor. Manyetik alan çizgilerini çizdirmek için: doble clilck kutucuğunu işaretledikten sonra herhangi bir noktaya çift tıklarsanız, o noktadan geçen bir manyetik aln çizgisi çizer. Manyetik alan vektörlerinin alan çizgilerine teğğet olduğuna dikkat edin. Sağ el kuralıyla manyetik alan yönünü doğrulayın.

 

Bu egitim ögretim sitesinin amaci lise 1, lise 2 lise 3 ve lise 4 ögrencilerinin lise seviyesinde okula yönelik fizik bilgi, kavrama ve soru gereksinimini karsilamaktir. Ayrica ÖSS fizik için konu anlatimlari ve sorulara da yer verilmistir. Bu siteden lise ve ÖSS fizik dersi için ödev hazirlayan lise ögrencileri ve dönem ödevi tez hazirlayan üniversite ögrencileri yaralanabilir. Okula yönelik fizik derslerinde ve dershaneye yönelik ÖSS hazirlik programlarina yardimci bir kaynaktir. lisefizik.com egitim ögretim kurumlarinda siklikla kullanilmaktadir ve lise ögrencileri dönem ödevi ve projelerinde siklikla kullanmaktadir. Sitede okul ve dershaneye yönelik konu anlatimlari ve test sorulari güncellenmektedir. Özel egitim ögretim kurumlarinda kullanildigindan ve lise ögrencileri tarafindan çok ziyaret edilen bir site oldugundan, okul, dershane, özel ders, test, egitim ögretim siteleri, kitap, soru, kirtasiye, mp3, oyun, ödev gibi veya matematik, kimya, biyoloji web sayfalarinin reklamlarina uygundur.