ELEKTRİK POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN

Simulasyondaki +/-  butonuna bastığınızda +/-  yüklü bir cisim görülecek. Buna göre ocismi veya cisimlerin oluşlturduğu elektrik alan çizgileri çizilecek. Field vec. butonuhna basarsanız elektrik alan çizgileri her noktadaki elektrik alan vektörünün yönünü gösterecek şekilde küçük oklarla gösterilir. Herhangibir yere tıklarsanız sarı kutuda koordinatlar ve o konumun elekrik potansiyel ve elktrik alan değerleri gösterilir.

Test butonuna basarsanız +1 C değerindeki bir test yükü belirir. Bu test yükünün bulunduğu noktanın elekrik alanını bulmak içindir. Contour butonuna bastığınızda eş potansiyel yüzeyleri çizilir.

Play butonuna bastığınızda test yükü elektriksel kuvvetlerin etkisinde harekete başlar.

Bu egitim ögretim sitesinin amaci lise 1, lise 2 lise 3 ve lise 4 ögrencilerinin lise seviyesinde okula yönelik fizik bilgi, kavrama ve soru gereksinimini karsilamaktir. Ayrica ÖSS fizik için konu anlatimlari ve sorulara da yer verilmistir. Bu siteden lise ve ÖSS fizik dersi için ödev hazirlayan lise ögrencileri ve dönem ödevi tez hazirlayan üniversite ögrencileri yaralanabilir. Okula yönelik fizik derslerinde ve dershaneye yönelik ÖSS hazirlik programlarina yardimci bir kaynaktir. lisefizik.com egitim ögretim kurumlarinda siklikla kullanilmaktadir ve lise ögrencileri dönem ödevi ve projelerinde siklikla kullanmaktadir. Sitede okul ve dershaneye yönelik konu anlatimlari ve test sorulari güncellenmektedir. Özel egitim ögretim kurumlarinda kullanildigindan ve lise ögrencileri tarafindan çok ziyaret edilen bir site oldugundan, okul, dershane, özel ders, test, egitim ögretim siteleri, kitap, soru, kirtasiye, mp3, oyun, ödev gibi veya matematik, kimya, biyoloji web sayfalarinin reklamlarina uygundur.