TÜMSEK AYNA

ışın çizimi & görüntü çizimi

Tümsek aynada ışığın yansıması ve görüntünü oluşması ile ilgili bir simulasyon. Simulasyonda ilk olarak tümsek aynaya paralel gelen ışın demetinin yansıması gösteriliyor. Parlel ışın demetini ışın kaynağını tutup sürükleyerek kontrol edebilirsiniz. Paralel ışın demeti sanki tümsek aynanın odağından gelen ışınlarmış gibi yansır. Tümsek aynanın arkasındaki noktasal ışık kaynağı aynanın odağındadır. Tümsek aynanın arkasını da parlattığınızda çukur ayna gibi davranır. noktasal ışık kaynağını sürükleyerek, çukur aynadaki yansımalarıda görebilirsiniz. Tümsek ve çukur aynadaki ışın yansımalarını karşılaştırın. Benzerlikleri ve farklılıkları belirleyin.

Görüntü çizimi linkine bastığınızda tümsek aynanın önüne kunulan cismin görüntüsü çizilecek. Koyu çizilen ok tümsek ayna önündeki cisim, açık ok görüntüsüdür. Açık oku sanki çukur ayna önüne konan cisim gibi düşünürsek, koyu ok çukur aynadaki görüntüsü olur. Yani görüntüyü cisim, cismi görüntü olarak değiştirdiğimizde, ayna tümsekten çukura dönüyor. Koyu cismi tutup sürükleyerek tümek aynada farklı noktalardaki cisimlerin görüntülerini görebiliriz.

Bu egitim ögretim sitesinin amaci lise 1, lise 2 lise 3 ve lise 4 ögrencilerinin lise seviyesinde okula yönelik fizik bilgi, kavrama ve soru gereksinimini karsilamaktir. Ayrica ÖSS fizik için konu anlatimlari ve sorulara da yer verilmistir. Bu siteden lise ve ÖSS fizik dersi için ödev hazirlayan lise ögrencileri ve dönem ödevi tez hazirlayan üniversite ögrencileri yaralanabilir. Okula yönelik fizik derslerinde ve dershaneye yönelik ÖSS hazirlik programlarina yardimci bir kaynaktir. lisefizik.com egitim ögretim kurumlarinda siklikla kullanilmaktadir ve lise ögrencileri dönem ödevi ve projelerinde siklikla kullanmaktadir. Sitede okul ve dershaneye yönelik konu anlatimlari ve test sorulari güncellenmektedir. Özel egitim ögretim kurumlarinda kullanildigindan ve lise ögrencileri tarafindan çok ziyaret edilen bir site oldugundan, okul, dershane, özel ders, test, egitim ögretim siteleri, kitap, soru, kirtasiye, mp3, oyun, ödev gibi veya matematik, kimya, biyoloji web sayfalarinin reklamlarina uygundur.