fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

 

  Lise 1 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 1 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

SICAKLIK DEĞİŞİMİ

 

fizik ders videoları

LİSE 1 KONULARI

Madde ve Özellikleri

madde - hacim -kütle - özkütle - ağırlık - esneklik

Madde ve Isı

ısı ve sıcaklık - termometreler - sıcaklık değişimi - ısı alışverişi - hal değişimi - genleşme - ısının yayılması

Optik

ışığın yayılması - aydınlanma - düzlem ayna - çukur ayna - tümsek ayna - kırılma - mercekler - renkler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Yandaki videoda gaz halindeki bir maddenin molekülleri simule edilmiştir. Maddenin sıcaklığı arttırıldığında, moleküllerin hızları artar. Hızdaki artış sayesinde, kabın kenarlarına daha hızlı çarpışmalar olur. Bu da basıncı arttırır. Yani gazın sıcaklığı arttığında basıncı artar. Basınç sabit tutulursa, sıcaklık artarken hacim artar.
Bu video Minnesota üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.  
   

 

Bir maddeye ısı enerjisi verildiğinde sıcaklığı artar. Isı enerjisi vermek demek cismi ısıtmak demektir. Isı enerjisi almak ise cismi soğutmak demektir. Bir cismi ısıtmanın veya soğutmanın yolu onu daha sıcak veya soğuk bir cisimle yada ortamla temas ettirmektir. Bu durumda soğuk olan cisim ısınır yani ısı enerjisi almış olur. Cisme ne kadar ısı verdiğimizi ölçebiliriz.

Örneğin cezvedeki suyu ısıtmak istediğinizde, suyu ocağa koyarsınız. Ocağın sıcaklığı çok yüksektir. Yani molekülleri çok hızlı titreşir. Suyun sıcaklığı daha düşüktür. Dolayısıyla molekülleri daha yavaştır. Ocakla su temas ettiğinde ocağın hızlı molekülleri, suyun yavaş molekülleriyle çarpışır. Bu çarpışmada yavaş olan moleküller hızlanır, hızlı olanlar yavaşlar. Yani sıcak olan biraz soğur, soğuk olan biraz ısınır ve ortada bir yerde buluşurlar.

Sıcaklıkları farklı iki cisim yalnız birbiriyle temas ederse, ikisininde sıcaklıkları eşit oluncaya kadar sıcaklıkları değişmeye devam eder. Sıcaklıkları eşit olunca değişim durur. Ve aradaki bu eşit sıcaklıkta kalırlar.

Bir cisme verdiğimiz ısı enerjisini kalori birimi ile ifade ederiz.sıcaklığı ile genelde santigrad birimi ile ifade ederiz. O halde "bir cismin sıcaklığını arttırmak için vermemiz gereken ısı miktarını nasıl hesaplarız?"

 

Q=mxcxDt

Verilen ısı = özısı x kütle x (tson - tilk)

Aşağıdaki kutucuklara hesaplayacağınız değerleri girin.

Kütle için m = g  = kg

Öz ısı : c = cal/g°C = joule/g°C,

ilk sıcaklık  :   Tilk = °C = K = °F

son sıcaklık  :  Tson = °C = K = °F,

verilen ısı enerjisi miktarı:

Q = cal  = kcal = x 10^ cal.

Q = joule = x 10^ joule

Yukarıdaki denklemde verilen değerlerden bir tanesi hariç diğerlerini girin. Bulunmasını istediğiniz değeri tıkladığınızda, sonuç kutucukta görünecektir.

Hesaplama kısmı Georgia Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.

çözümlü soru

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video