fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 1 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 1 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

DÜZLEM AYNA

 

fizik ders videoları

LİSE 1 KONULARI

Madde ve Özellikleri

madde - hacim -kütle - özkütle - ağırlık - esneklik

Madde ve Isı

ısı ve sıcaklık - termometreler - sıcaklık değişimi - ısı alışverişi - hal değişimi - genleşme - ısının yayılması

Optik

ışığın yayılması - aydınlanma - düzlem ayna - çukur ayna - tümsek ayna - kırılma - mercekler - renkler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Düzlem Aynada Görüntü

 

Aynalarda noktasal bir cismin görüntüsünün oluşması için cisimden çıkan ışınların aynadan yansıdıktan sonra bir noktada kesişmesi gerekir. Yukarıdaki animasyonda cisimden çıkan hehangi iki ışın (beyazla gösterilen) aynadan yansıyor (kırmızı ile gösterildi). Yansıyan ışınların kendisi kesişemiyor ama uzantıları aynanın arkasına kesişiyor. Bu nokta (K') K cisminin görüntüsüdür.

 

 

 


Eş üçgen bağıntılarından cisim ve görüntüsünün herzaman aynaya eşit uzaklıkta olduğu görülür.

 


Yandaki animasyonda ayna hareketsiz cisim V hızıyla hareket halindedir. Görüntü ve cisim herzaman aynaya eşit uzaklıkta olacağından cisim ve görüntünün hızları eşit ve zıt yönlü olmalıdır.

Vg = - Vc

 


Yandaki animasyonda cisim hareketsiz ayna Va hızıyla hareket halindedir. Görüntü ve cisim herzaman aynaya eşit uzaklıkta olacağından görüntünün hızı aynanınkinin iki katı olmalıdır.

Vg = 2Va

Yukarıdaki iki hız denklemi birleştirilirse görüntünün yere göre hızı :

Vg = 2Va- Vc

bulunur.

Yandaki şekilde bir noktadan çıkan ışınlardan bazıları aynadan düzgün yansıtılmıştır. Aynadan yansıyan ışınlar sanki bir noktadan geliyormuş gibi ilerler. Bu ışınlardan bazıları göze ulaştığında, göz, sanki aynanın arkasında noktasal bir cisim varmış gibi görür. Yansıyan ışınların kesiştiği bu nokta cismin görüntüsüdür.

Yandaki şekilde aynalar arası açı 45 derecedir.

Oluşan bütün görüntüler çizildiğinde Hepsi de bir çember üzerine oturur.

 

önceki düzlem ayna 1 2 sonraki

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

 

matematik fizik özel ders , video