fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 1 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 1 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

HAL DEĞİŞTİRME

 

fizik ders videoları

LİSE 1 KONULARI

Madde ve Özellikleri

madde - hacim -kütle - özkütle - ağırlık - esneklik

Madde ve Isı

ısı ve sıcaklık - termometreler - sıcaklık değişimi - ısı alışverişi - hal değişimi - genleşme - ısının yayılması

Optik

ışığın yayılması - aydınlanma - düzlem ayna - çukur ayna - tümsek ayna - kırılma - mercekler - renkler

 

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Yandaki animasyonda katı halde bulunan bir maddenin molekülleri gösterilmiştir. Moleküller rahat görebilmemiz için gerçek değerinden büyük çizilmiş (yani maddeye mikroskopla baktığımızı düşünelim). Katı maddedeki moleküller birbirine çok yakın ve birbirine bağlıdır. Fakat bağlı bu moleküller sabit durmazlar. Sürekli titreşim halindedirler. Bu titreşim hareketinin hızı maddenin sıcaklığını belirler. Yani moleküller yavaş titreşirse cisim soğuk, hızlı titreşirse cisim sıcak demektir. Yandaki cismi ısıtırsak, moleküllerinin daha hızlı hareket ettiğini görürüz.
Yandaki animasyonda sıvı halde bulunan bir maddenin molekülleri gösterilmiştir. Moleküller rahat görebilmemiz için gerçek değerinden büyük çizilmiş (yani maddeye mikroskopla baktığımızı düşünelim). Sıvı maddedeki moleküller birbirine çok yakın ama birbirine bağlı değildir. Moleküller sürekli hareket halindedirler. Bu hareketin hızı maddenin sıcaklığını belirler.
Yandaki animasyonda gaz halde bulunan bir maddenin molekülleri gösterilmiştir. Moleküller rahat görebilmemiz için gerçek değerinden büyük çizilmiş (yani maddeye mikroskopla baktığımızı düşünelim). Gaz maddedeki moleküller birbirine yakın değil ve birbirine bağlı değildir. Gaz molekülleri her yana doğru serbestçe harket edebilirler.

Sıvıların neden akışkan olduklarını görebileceğimiz bir simulasyon. (sağ alt köşedeki butona basınız.)

Yandaki animasyonda katı halde bulunan bir maddenin molekülleri gösterilmiştir. Maddeyi ısıttığımızda moleküllerin hızlı titreşmesini sağlarız. Moleküller hızlanırsa, birbirine daha şiddetli çarpar ve birbirinden uzaklaşır. Birbirinden yeterince uzaklaşırsa, moleküller arasındaki çekim kuvveti azalır ve artık birbirimne yapışık duramazlar. Bu durumda katı erimiş ve sıvı hale geçmiştir. (örneğin buzun ısıtılarak suya dönüştürülmesi.)

Katı maddeyi ısıtmak için sağ start butonuna basınız.

 

 

Ayrıntılı bilgi için power point sunusu: Isı ve sıcaklık ile ilgili sunum için tıklayınız.

hal değiştirme simulasyonu

Video 1: süblimleşme

 

 

önceki hal değişimi 1 2 sonraki

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video