fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 1 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 1 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

KÜTLE

 

fizik ders videoları

LİSE 1 KONULARI

Madde ve Özellikleri

madde - hacim -kütle - özkütle - ağırlık - esneklik

Madde ve Isı

ısı ve sıcaklık - termometreler - sıcaklık değişimi - ısı alışverişi - hal değişimi - genleşme - ısının yayılması

Optik

ışığın yayılması - aydınlanma - düzlem ayna - çukur ayna - tümsek ayna - kırılma - mercekler - renkler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

 

Kütle bir maddenin içerdiği madde miktarı olarak tanımlanır. Yani, kütlesi büyük olan madde daha çok kütle parçacığı içermektedir. Büyük kütlesi olan cisimleri hareket ettirmek veya harekete geçirmek zordur. Aynı zaman da büyük kütleli cisimlere daha çok yerçekimi kuvveti etki eder. Yani büyük kütleli cisimlerin ağırlıklarıda büyük olur.

Kütleyi ölçmek için eşit kollu teraziden yararlanılır.

eşit kollu terazi
Binicili terazi. İki kolundada kaydırılabilir siyah biniciler var.
Eşit kollu terazi
Terazi takımı. Kütle ölçmekte kullanılan standart kütleler.

 


animasyonu başlat animasyonu durdur geri sar

Yukarıdaki animasyonda başlangıçta terazi dengede değildir. Binici kolun uç kısmına doğru hareket ettikçe sağ kefeye verdiği ağırlık artar. Binici 4. bölmeye getirildiğinde denge sağlanmıştır. Binici dahada sağa sürüklenirse denge diğer tarafa bozulur. Buradaki hesaplamayı şöyle düşünebiliriz:

Binici 0. bölmede iken, sağ kefeye bir katkısı yoktur. Son bölmede iken sanki sağ kefenin içine atılmış gibi olur. Yani kendi kütlesi kadar etkide bulunur.O halde basit bir orantıyla binicinin sağ kefeye kaç gr etkisi olduğunu bulabiliriz. Son bölmede (10. bölmede) binici kütlesi kadar etkisi varsa, 4. bölmede nekadar etkisi var. Buradan binicini sağ kefeye katkısı bulunur.

Terazinin duyarlılığı: Duyarlılık binicinin bir bölme yardeğiştirmesinin kaç g fark yarattığıdır. Veya binici 1. bölmede iken kaç gram etkisi olduğudur.

Terazi ile ilgili örnek soru için tıklayınız.

simulasyon: terazi

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video