fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 2 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 2 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

BAĞIL HIZ

 

fizik ders videoları

 

LİSE 2 KONULARI

Kuvvet

vektörler - kuvvet - moment - statik - ağırlık merkezi-

Hareket

konum - sabit hızlı hareket - bağıl hız - ivmeli hareket -

Newton'un hareket kanunları

hareket kanunları - sürtünme kuvveti - eylemsizlik -

Enerji

iş, güç, enerji -kinetik enerji - potansiyel enerji - enerjinin korunumu

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Bir hareketlinin başka bir hareketliye göre hızına bağıl hız denir. Otobüste hareket eden bir yolcu, trenin hızını yerde duran bir adamdan farklı algılar. Örneğin, trenle otobüs aynı yönde aynı hızla gidiyorsa, otobüsteki adam treni duruyor gibi görür. Dolayısıyla trenin otbüse göre hızı sıfırdır.

A hareketlisinin B hareketlisine göre hızı aşağıdaki formülden hesaplanır. Gözlemci B hareketlisidir.

 

simulasyon: bağıl hız

simulasyon: bağıl hız 2

Yukarıdaki animasyonda kırmızı arabanın hızı 20 m/s, mavininki ise 30 m/s dir. Arabalardaki gözlemcilerin diğer arabanın hareketinin nasıl gördüğünü izlemek için aşağıdaki simulasyonları çalıştırınız.

Bu simulasyonda kırmızı arabadaki gözlemcinin mavi arabaya baktığında gördüğü canlandırılmıştır. Mavi araba kırmızıya göre 10 m/s hızla ileriye doğru gidiyormuş gibi görünür.

Bu simulasyonda mavi arabadaki gözlemcinin kırmızı arabaya baktığında gördüğü canlandırılmıştır. Mavi araba kırmızıya göre 10 m/s hızla geriye doğru gidiyormuş gibi görünür.

Bileşke Hareket

Yukarıdaki animasyonda kayık sabit hızla nehre dik olarak hareket ediyor. Fakat akıntının etkisiyle eğimli bir yol izliyor. Nehirde akıntının etkisiyle sürüklenen cismin hızının kayığın yatay hızına eşit olduğuna dikkat edin. Cismin hızı nehrin akıntı hızına eşittir.

Vs : kayığın suya göre hızı

Va : akıntı hızı

Vy : kyığın yere göre hızı

Kayığın yere göre hız vektörü suya göre hızının akıntı hızı ile bileşkesi alınarak bulunur.

 

Bileşke hareket simulasyonu için tıklayınız

Bileşke hız hesap makinesi için tıklayınız. 

Simulasyon 1 : Bağıl hız ile ilgili simulasyon için tıklayınız.

interaktif Hareket Testi

Çözümlü HAREKET soruları

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video