fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 2 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 2 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

ENERJİNİN KORUNUMU

 

fizik ders videoları

 

LİSE 2 KONULARI

Kuvvet

vektörler - kuvvet - moment - statik - ağırlık merkezi-

Hareket

konum - sabit hızlı hareket - bağıl hız - ivmeli hareket -

Newton'un hareket kanunları

hareket kanunları - sürtünme kuvveti - eylemsizlik -

Enerji

iş, güç, enerji -kinetik enerji - potansiyel enerji - enerjinin korunumu

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Mekanik Enerjinin Korunumu

Mekanik Enerji bir cismin kinetik ve potansiyel enerjisinin toplamıdır. Eğer ortamda sürtünme yoksa mekanik enerji değişmez (korunur). Sürtünme var ise sürtünmeye harcanan enerji ile birlikte toplam enerji kurunur.

 

 

Simulasyondaki top belli bir yükseklikten serbest bırakılarak yaya yapışıyor. Buradaki yay sürtünmesizdir. Onun için cisim sonsuza dek yukarı aşağı salınır. Sürtünmenin sıfır olması gerçekte mümkün değildir. Burada gösterilen ideal bir durumdur. max. sıkışma yayın cismi durdurabildiği noktadır. Yani cismin enerjisini tamamen yay potansiyel enerjisine çevirdiği noktadır. (1/2.k.x2=m.g.h)
Bu simulasyonda yay sürtünmelidir. Sürtünme sayesinde cisim salınım hareketini zamanla yok eder ve durur. Durduğu nokta, ağırlığın yay kuvvetine eşit olduğu noktadır. (m.g=k.x)
 Hiç bir şekilde serbest bırakılan cisim yukarıdaki gibi aniden denge noktasında durmaz. Sürtünme sayesinde bu noktaya yavaş yavaş gelir. Denge noktasından kastedilen cisme etki eden net kuvvetin sıfır olduğu noktadır. (m.g=k.x) Bu noktada cismin durması gerekmez! Çünkü denge noktasına geldiğinde, cisim ya durur, ya da sabit hızla gider. (Newton'un 1. yasası)

Video 1: enerjinin korunumu

 

 

Çözümlü ENERJİ soruları

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video