Bu simulasyonda kırmızı renkteki noktasal cismin ilk hızını ve ona etki edecek kuvveti belirleyerek cismin nasıl bir hareket gerçekleştireceğini göreceksiniz.

Kırmızı noktaya basılı tutarak çekin. Çizeceğiniz ilk vektör cismin ilk hız vektörüdür kırmızı ile gösterilir. Aynı şekilde tekrar basıp çekerseniz, mavi renkteki kuvvet vektörünü çizerseniz. Hız ve kuvvet çizdiğiniz vektörlerin uzunluklarıyla orantılı olacaktır. Uzun bir kırmızı vektör çizerseniz, cismin ilk hızı çok fazla demektir. Yani cisim o noktadan çok hızlı fırlatılacak demektir.

Kuvvetin nasıl bir kuvvet olması gerektiğini kutucuklarda seçerek belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz kuvvet özelliklerine göre cismin hareketi değişecektir. Bu kuralları kendiniz bulmaya çalışın. Mesela cisme düzgün dairesel hareket yaptırmak için hangi seçenekleri seçmelisiniz. Kuvvet sabit mi olmalı? Bulmaya çalışın.

Bu simulasyon C.K.NG tarafından yazılmıştır. Orjinal sayfa için tıklayınız. Simulasyon çalışmıyorsa, java programını yüklemek için tıklayınız.

www.lisefizik.com