fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 2 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 2 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

STATİK

 

fizik ders videoları

 

LİSE 2 KONULARI

Kuvvet

vektörler - kuvvet - moment - statik - ağırlık merkezi-

Hareket

konum - sabit hızlı hareket - bağıl hız - ivmeli hareket -

Newton'un hareket kanunları

hareket kanunları - sürtünme kuvveti - eylemsizlik -

Enerji

iş, güç, enerji -kinetik enerji - potansiyel enerji - enerjinin korunumu

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Statik cisimlerin dengesini inceleyen fizik dalıdır. Bir cismin dengede olması cismin ivmesinin sıfır olduğu anlamına gelir. Yani dengedeki cisim ya duruyordur yada sabit hızla öteleme yada dönme hareketi yapıyordur. Durgun cisimlerin dengesine statik denge, hareketli cisimlerin dengesine ise kinetik denge denir. Bir cismin dengede olabilmesinin iki şartı vardır:

1. Cisme uygulanan bütün kuvvetlerin bileşkesi sıfır olmalı

2. Cisme uygulanan bütün kuvvetlerin herhangi bir noktaya göre momentinin bileşkesi sıfır olmalı.

 


şekil 1

şekil 2

şekil 3

Şekil 1 deki cisme zemin tarafından ağırlığına eşit bir kuvvet uygulanır. N ile gösterilen bu kuvvete tepki kuvveti denir. Tepki kuvveti ile ağırlığın bileşkesi sıfırdır ve bu kuvvetlerin herhangi bir noktaya göre net momentide sıfırdır. İki denge şartı da sağlandığından cisim dengededir.

Şekil 2 deki çubuğa destekler tarafından öyle iki kuvvet uygulanırki, ağırlıkla (G) birlikte üç kuvvetin bileşkesi ve net momenti sıfır olur. Bu durumda çubuk dengededir.

Şekil 3 deki iplere asılan cisim ipteki gerilme kuvvetleri ve ağırlığın bileşkesinin sıfır olması nedeniyle dengededir.

Yukarıdaki animasyonda çubuğa uygulanan net moment ve net kuvvet sıfırdan farklıdır. Bu yüzden çubuk ivmeli olarak dönme ve öteleme hareketi yapar. Başlat butonuna tıklayarak animasyonu çalıştırın ve animasyondaki üç kuvvetin etkisinde başlangıçta duran çubuğun nasıl hareket edeceğini görün. Yukarıdaki animasyonda çubuğa uygulanan net moment sıfır, ama net kuvvet sıfırdan farklıdır. Bu yüzden çubuk dönme hareketi yapmaz, ama ivmeli olarak öteleme hareketi yapar. Başlat butonuna tıklayarak animasyonu çalıştırın ve animasyondaki üç kuvvetin etkisinde başlangıçta duran çubuğun nasıl hareket edeceğini görün.
Yukarıdaki animasyonda çubuğa uygulanan net moment sıfırdan farklı, ama net kuvvet sıfırdır. Bu yüzden çubuk ivmeli olarak dönme hareketi yapar, ama öteleme hareketi yapmaz. Başlat butonuna tıklayarak animasyonu çalıştırın ve animasyondaki üç kuvvetin etkisinde başlangıçta duran çubuğun nasıl hareket edeceğini görün. Yukarıdaki animasyonda çubuğa uygulanan net moment ve net kuvvet sıfırdır. Bu yüzden çubuk dönme ve öteleme hareketi yapmaz. Başlat butonuna tıklayarak animasyonu çalıştırın ve animasyondaki üç kuvvetin etkisinde başlangıçta duran çubuğun nasıl hareket edeceğini görün. (animasyonda hareket görülmeyecek çünkü cisim statik denge halinde)

Denge ile ilgili videoyu izlemek için tıklayınız.

Kuvvet Dengesi ile ilgili simulasyon için tıklayınız.

Çözümlü KUVVET soruları

Çözümlü MOMENT soruları

simulasyon: denge

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video