fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 3 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 3 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 4. sınıf fizik dersi konuları

ELEKTRİK AKIMI

 

fizik ders videoları

 

LİSE 3 KONULARI

Yeryüzünde hareket

düşey doğrultuda atış - yatay atış - eğik atış - dairesel hareket - kepler yasaları- basit harmonik hareket

Momentum

itme ve momentum - momentumun korunumu

Elektrostatik

elektrik yükü - elektriklenme - elektroskop - coulomb kanunu - elektrik alan - potansiyel - kondansatörler

Elektrik akımı

elektrik akımı - elektroliz - iletkenlik - transformatörler - elektrik devreleri - üreteçler ve lambalar - akım, gerilim, direnç - eşdeğerdirenç - üreteçler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Elektrik yüklerinin hareketine elektrik akımı denir. Eğer yüklü parçacıklar (elektronlar, protonlar, iyonlar...) hareket ediyorsa, elektrik akımı var demektir. Elektrik yükleri katı cisimlerde (örneğin; kablolarda) serbest elektronların hareketi ile oluşur.Katı madde içinde pozitif yükler hareketsizdir. Sıvılarda ve gazlarda ise hem pozitif hem de negatif iyonlar hareket eder. Fakat her durumda akımın yönü pozitif yüklerin yönü veya negatif yüklerin hareket yönünün tersi olarak alınır.

Bir elektrik devresinde elektrik akımı yandaki simulasyonda olduğu gibi tek taraflı GEÇMEZ!
Devrede şu an anahtar açık olduğundan akım geçmiyor. Dolyasıyla lamba yanmıyor. Anahtarı kapatmak için "close switch" butonuna basın. Bu durumda devre tammamlanacak. Elektrik akımının kablolardan geçmesi için, üretecin bir kutbunda diğerine giden kapalı bir yol olması gerekir. Bu yol bir şekilde kesilirse, akım geçmez. "open switch" butonuna bastığınızda lamba tekrar sönecektir. Buradaki anahtar evimizde lambaları açıp kapamakta kullandığımız elektrik düğmelerinin görevini görür.
 
Şekildeki iki anahtarlı deverede anahtarlardan biri kapatılırsa yine akım geçmez. İkiside kapandığında üretecin bir ucundan diğreine kesintisiz bir yol kurulmuş olur ve akım geçer.
Şekildeki devrede switch: anahtar olarak gösterilmiştir.  Devrede ayrıca üreteç, lamba ve M harfiyle göstertilen bie motor vardır. Lambadan akım geçerse lamba yanacak, motordan akım geçerse, M harfi dönecek. Lambayı ve motoru çalıştırabilmek için hangi anahtarlar kapatılmalı. Deneyin.

 

video 2 : Akım ve gerilim

 

 

Elektrik akımı konusu sayfalarının devamı için aşağıdaki linkleri kullanınız.
Önceki 1 2 Sonraki

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video