fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 3 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 3 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 4. sınıf fizik dersi konuları

AKIM, GERİLİM, DİRENÇ

 

fizik ders videoları

 

LİSE 3 KONULARI

Yeryüzünde hareket

düşey doğrultuda atış - yatay atış - eğik atış - dairesel hareket - kepler yasaları- basit harmonik hareket

Momentum

itme ve momentum - momentumun korunumu

Elektrostatik

elektrik yükü - elektriklenme - elektroskop - coulomb kanunu - elektrik alan - potansiyel - kondansatörler

Elektrik akımı

elektrik akımı - elektroliz - iletkenlik - transformatörler - elektrik devreleri - üreteçler ve lambalar - akım, gerilim, direnç - eşdeğerdirenç - üreteçler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Şekildeki lamba pile bağlandığında eksi yükler iletken tellerden geçerek lambaya ulaşır ve lambanın telinden geçerek pilin artı kutbuna varır. Lambadan geçerken lambanın telini (direnç) ısıtarak akkor hale getitrir ve lamba ışık verir. Lambanın direnci ne kadar fazlaysa gücüde fazla olur ve lamba daha parlak yanar.

Soldaki animasyonda görülen devre yukarıdaki gibi sembollerle çizilir. Üreteç (pil) bir uzun bir kısa çizgi ile, direnç (lamba) tırtıklı çizgiler ile, iletken teller ise düz çizgilerle gösterilir. Elektrik akımının yönü ise artı yüklerin hareketinin yönü gibi düşünülür.

video 1 : Dirençler

video 2 : Akım ve gerilim

video 3 : Direnç ve ısı

video 4 : Direnç ve ısı 2

video 5 : Wheatstone köprüsü

video 6 : Lambaların parlaklığı

 

Basit bir elektrik devresi üreteç direnç ve iletken tellerden oluşur. Üreteç devreye elektrik enerjisi sağlayan araçtır (pil, akü, dinamo....). Direnç ise elektrik akımına karşı direnen yani elektrik geçtiğinde ısınan iletkendir (ampul teli, elektrik sobası rezistansı....). İletken teller direnci olmayan iyi iletkenlerdir (kablolar). Üzerlerinden akım geçtiğinde ısı kaybı olmaz.

Direnç örnekleri

Basit elektrik devresi

 

 

Şekildeki devrede R ve 2R dirençleri paralel bağlanmıştır. Paralel bağlı dirençlerin gerilimleri eşit, dirençlerden geçen akım şiddeti dirençle ters orantılıdır. Animasyonda 6 birim yük dirençlerle ters orantılı dağılır. Yani iki kat büyük dirençten iki kat küçük akım geçer ve toplamı paralele dirençlere gelen akıma eşittir. Örneğin 6 amper akım + amper ve ' amper olacak şekilde ters orantılı dağılır.

Şekildeki devrede R ve 2R dirençleri seri bağlanmıştır. Seri bağlı dirençlerden geçen akım şiddetleri eşit, gerilimler dirençle doğru orantılıdır. Animasyonda 3V gerilim 2 ve 1 sayıları ile doğru orantılı dağılmıştır. Yani R direncinin gerilimi V , 2R direncinin gerilimi 2V dir.

 

Simulasyon: Dirençlerin bağlanması

Ohm yasaı ile ilgili simulasyon için tıklayınız.

simulasyon: özdirenç

simulasyon: potansiyel farkı

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

 

matematik fizik özel ders , video