fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 3 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 3 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 4. sınıf fizik dersi konuları

DÜŞEY DOĞRULTUDA ATIŞ

 

fizik ders videoları

 

LİSE 3 KONULARI

Yeryüzünde hareket

düşey doğrultuda atış - yatay atış - eğik atış - dairesel hareket - kepler yasaları- basit harmonik hareket

Momentum

itme ve momentum - momentumun korunumu

Elektrostatik

elektrik yükü - elektriklenme - elektroskop - coulomb kanunu - elektrik alan - potansiyel - kondansatörler

Elektrik akımı

elektrik akımı - elektroliz - iletkenlik - transformatörler - elektrik devreleri - üreteçler ve lambalar - akım, gerilim, direnç - eşdeğerdirenç - üreteçler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Bütün atış hareketleri (hava direnci ihmal edilirse) sabit ivmeli harekettir. Atış hareketlerinde atılan cisim yerçekimi kuvveti etkisinde kalacağından, yerçekimi ivmesiyle yere düşer. Dünya'nın yerçekimi ivmesi ortalama 9,8 m/s2 dir. Cismin ağırlığı ve atış şekli ne olursa olsun (serbest düşme, aşağı düşey atış, yatay atış, eğik atış) , sürtünmeler ihmal edildiğinde, ivmesi her zaman 9,8 m/s2 olur. Hava direnci ve diğre etkileri atış hareketleri konusunda ihmal edeceğiz. Bu durumda atış hareketleri sabit ivmeli hareket denklemleriyle çözülebilir.

Ay'da bir çekiç ve tüy aynı anda serbest bırakılırsa, aynı anda düşer. Nasa tarafından çekilen video için tıklayınız.

Serbest Düşme


Eğer hava olmasaydı bütün cisimler aynı ivme ile yere düşerlerdi. Dünya'da bu ivmenin adı yerçekim ivmesidir ve değeri ortalama 9.8 m/s2 dir. Yani hava direncini ihmal edersek yeryüzü yakınlarındaki bütün cisimler bütün cisimler Dünya'ya bu ivmeyle düşeceklerdir. İvmeli hareket konusundaki denklemler ve grafikler serbest düşme için de geçerlidir. Serbest düşen cismin ilk hızı sıfır, ivmesi yerçekim ivmesidir (yaklaşık 10 m/s2).

Yandaki animasyon 500 m yükseklikten serbest düşmeye bırakılan cismin her bir saniyedeki anlık konum ve anlık hızını göstermektedir. Yerçekim ivmesi 10 m/s2 olarak alınmış ve hava direnci ihmal edilmiştir.

 ΔX = v0.t + 1/2.a.t2   ve   v = v0 + a.t

denklemlerini her türlü düşey atış için kullanabiliriz. Serbest düşme için v0=0 ve a=g=10 m/s2 alınır. Atış hareketlerinde aşağı yön (+), yukarı yön (-) kabul edilirse, hız ve ivmenin işaretleri ona göre belirlenir.

Cismin hızının her bir saniyede 10 m/s arttığına ve yerdeğiştirmesinin zamanın karesiyle orantılı (x= 5.t2) arttığına dikkat edin.

 

Aşağıdan Yukarıya Düşey Atış

 

 

Yandaki animasyon aşağıdan yukarıya düşey atış hareketi yapan cismi göstermektedir. Cisim yerden belli bir maksimum yüksekliğe kadar çıkar sonra serbest düşme yapar. Maksimum yükseklikteki anlık hızı sıfırdır. Bu hareketi ilk hızı olan düzgün yavaşlayan doğrusal harekete benzetebiliriz. formülleri aynıdır. Cisim maksimum yükseklikte anlık olarak durur ve bundan sonra ters yönde hızlanan hareket yapar.

İlk hız vektörü ile ivme vektörünün birbirine zıt yönlü olduğuna dikkat edin.

 

 

video 1 : serbest düşme

video 2 : serbest düşme

video 3 : serbest düşme

simulasyon: serbest düşme

simulasyon: düşey atış

Yukarıdan Aşağıya Düşey Atış


 

 

Yandaki animasyon belli bir yükseklikteki cismin aşağıya doğru bir ilk hızla atılmasını gösteriyor. Bu hareket ilk hızı olan düzgün hızlanan doğrusal harekete benzer. Formülleri aynıdır.

Düşey atış hareketlerinin bazı formülleri yukarıda özetlenmiştir. Bütün formüller ivmeli hareket formüllerinden çıkarılabilir. Düşey atış hareketleri ivmeli hareketin düşey düzlemde gerçekleşmesinden başka bir şey değildir. Eğer ivmeli hareketi iyi biliyorsanız, düşey atış konusunda zorlanmazsınız.

Çözümlü ATIŞ HAREKETLERİ soruları

simulasyon için tıklayınız. (simulasyonda serbest düşme için ilk hız=0 yapınız. Yukarı atış hareketi için eğim açısı 90; aşağı atış için eğim açısı -90 yapılmalıdır.)

simulasyon için tıklayınız. (simulasyonda ilk hız=0 yapınız)

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video