fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 3 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 3 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 4. sınıf fizik dersi konuları

KONDANSATÖRLER

 

fizik ders videolar

 

LİSE 3 KONULARI

Yeryüzünde hareket

düşey doğrultuda atış - yatay atış - eğik atış - dairesel hareket - kepler yasaları- basit harmonik hareket

Momentum

itme ve momentum - momentumun korunumu

Elektrostatik

elektrik yükü - elektriklenme - elektroskop - coulomb kanunu - elektrik alan - potansiyel - kondansatörler

Elektrik akımı

elektrik akımı - elektroliz - iletkenlik - transformatörler - elektrik devreleri - üreteçler ve lambalar - akım, gerilim, direnç - eşdeğerdirenç - üreteçler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

 

Kondansatöler devrede yük depolamak için kullanılan araçlardır. İki adet iletken paralel levhanın bir üreteç yardımıyla yüklenmesinden oluşur.

 

 

Şekildeki kondansatör V gerilimi ile yüklendiğinde q kadar yük toplayabilmiştir. Her kondansatörün bir yük toplama kapasitesi vardır. 1 Volt potansiyel farkı altında kondansatörün topladığı yük miktarına kondansatörün sığası denir. Sığa C ile gösterilir ve birimi Farad (F) dır. Kondansatörün sığasını hesaplamak için yük miktarı (q), potansiyel farkına (V) bölünür.

Kondansatörlerin doldurulması, boşaltılması, yük ve gerilim paylaşımı

Yukarıdaki animasyonda boş bir kondansatörün üretece bağlanarak doldurulmasını göreceksiniz. Üretecin artı kutbuna bağlanan armatür artı, eksi kutbuna bağlanan eksi yükle yükle yüklenir. Başlat butonuna tıklayınız.

Yukarıdaki animasyonda dolu bir kondansatörün boşalmasını göreceksiniz. Üreteç kondansatörün armatürlerine zıt olarak bağlandığında armatürleri nötürler ve kondansatör boşalmaya başlar. Başlat butonuna tıklayınız.

 

Simulasyon: kondansatörün dolması

video 1: Kondansatör

video 2: Kondansatör

Yukarıdaki animasyonda paralel bağlanmış iki kondansatörün yük paylaşımlarını göreceksiniz. yük sığa ile doğru orantılı olduğundan, yükler sığalarla doğru orantılı olarak paylaşılacaktır. Sığalar C ve 2C ise, kondansatörlerin yükleri q ve 2q olacaktır. Gerilimler ise birbirine eşittir.

Yukarıdaki animasyonda paralel bağlanmış iki kondansatörün yük paylaşımlarını göreceksiniz. yük sığa ile doğru orantılı olduğundan, yükler sığalarla doğru orantılı olarak paylaşılacaktır. Sığalar C ve 3C ise, kondansatörlerin yükleri q ve 3q olacaktır. Gerilimler ise birbirine eşittir.

Yukarıdaki animasyonda seri bağlanmış iki kondansatörün yük ve gerilim paylaşımını göreceksiniz. Kondansatörlerin yük miktarları aynı gerilimleri ise sığalarla ters orantılı olarak paylaşılır. Sığalar C ve 2C ise, gerilimler 2V ve V dir. Yani C sığalı kondansatör üretecin geriliminin 2/3 ünü, 2C sığalı ise 1/3 ünü alır.

 

Resimlerde paralel düzlem levhalı kondansotörün fotoğrafları görülüyor. Elektroskop levhalar arası potansiyel farkını ölçmekte kullanılır. ü

 

 

 

video 3: Kondansatör

video 4: Kondansatör

video 5: Kondansatör

video 6: Kondansatör

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video