fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

ALTERNATİF AKIMLAR

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Alternatif akım gerilimin ve akımın sürekli olarak değiştiği elektrik akımıdır.

 

Sinüs grafiğinin eğiminin grafiği kosinüs grafiğini, Kosinüs grafiğinin eğiminin grafiği ise -sinüs grafiğini verir.

Manyetik akı grafiği kosinüs grafiğidir. (F=B.S.cosa)

V=-DF/Dt   olduğundan Manyetik akı (F) grafiğinin  eksi eğimi e.m.k. yı verecektir. Kosinsinüslü bir fonksiyonun - eğimi sinüsü vereceği için e.m.k. (V) sinüslü olacaktır.

   

 

SADECE DİRENÇLİ (R) DEVRE

 

Yandaki animasyonda alternatif gerilim kaynağına bir direnç bağlanmıştır. Gerilimi ve akımı ölçmek için de voltmetre (V) ve ampermetre (A) bağlanmıştır. Voltmetre ve ampermetrenin gösterdiği değerler sürekli büyüklük ve yön değiştirir. Gerilim ve akım daki bu değişim grafiklede gösterilmiştir. Dikkat edilirse gerilim (mavi çizgi) ile akım (kırmızı çizgi) aynı anda sıfır ve maksimum değerlere ulaşıyor. Bu sinüzodial grafikleri faz vektörleri yardımıyla çizersek, gerilim ve akım faz vektörleri sürekli aynı yönü gösterecek şekilde dönüyor. Yani faz vektörleri arasındaki açı sıfır derece. Diyebiliriz ki akımla gerilim arasındaki faz farkı sıfır, yani aynı fazda.

SADECE KONDANSATÖRLÜ (C) DEVRE

 

Yandaki animasyonda alternatif gerilim kaynağına bir kondansatör bağlanmıştır. Gerilimi ve akımı ölçmek için de voltmetre (V) ve ampermetre (A) bağlanmıştır. Voltmetre ve ampermetrenin gösterdiği değerler sürekli büyüklük ve yön değiştirir. Gerilim ve akım daki bu değişim grafiklede gösterilmiştir. Dikkat edilirse gerilim (mavi çizgi) ile akım (kırmızı çizgi) aynı anda sıfır ve maksimum değerlere ulaşmıyor. Bu sinüzodial grafikleri faz vektörleri yardımıyla çizersek, gerilim ve akım faz vektörleri sürekli birbirine dik olacak şekilde dönüyor. Yani faz vektörleri arasındaki açı 90 derece. Diyebiliriz ki akım gerilimden 90 derece ileridedir.

 

SADECE İNDÜKTÖRLÜ (L) DEVRE

 

Yandaki animasyonda alternatif gerilim kaynağına bir indüktör bağlanmıştır. Gerilimi ve akımı ölçmek için de voltmetre (V) ve ampermetre (A) bağlanmıştır. Voltmetre ve ampermetrenin gösterdiği değerler sürekli büyüklük ve yön değiştirir. Gerilim ve akım daki bu değişim grafiklede gösterilmiştir. Dikkat edilirse gerilim (mavi çizgi) ile akım (kırmızı çizgi) aynı anda sıfır ve maksimum değerlere ulaşmıyor. Bu sinüzodial grafikleri faz vektörleri yardımıyla çizersek, gerilim ve akım faz vektörleri sürekli birbirine dik olacak şekilde dönüyor. Yani faz vektörleri arasındaki açı 90 derece. Diyebiliriz ki akım gerilimden 90 derece geridedir.

 

Alternatif akım devreleri ile ilgili simulasyon 1 için tıklayınız.

Alternatif akım devreleri ile ilgili simulasyon 2 için tıklayınız.

Alternatif akım jenaratörü ile ilgili simulasyon için tıklayınız.

Alternatif akım jenaratörü ile ilgili simulasyon için tıklayınız.

Simulasyon: Dirençlerin bağlanması

Transformatör ile ilgili simulasyonu izlemek için tıklayınız.

Alternatif akım hesap makinesi için tıklayınız.

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video