fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

DALGA HAREKETİ 2

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Dalgalar etrafımızda çok sık rastladığımız doğa olaylarıdır. Örneğin, su dalgaları, ses dalgaları, yay dalgaları, Radyo dalgaları.... Dalga hareketinin en önemli özelliği dalgalar yerdeğiştirirken ortamın yerdeğiştirmemesidir. Mesela su dalgalarında, dalga ilerlerken su yüzeyindeki moleküller salınım hareketi yapar. Periyodik dalgalar eşit zaman aralıklarında üretilen dalgalardır. Örneğin, parmağımızı 2 saniyede bir suya batırırsak periyodu 2 sn olan periyodik dalgalar üretmiş oluruz. 2 s de bir dalga üretiyorsak 1 s de 0.5 dalga üretmiş oluruz. Buradaki 0.5 dalgaların frekansıdır. O halde frekans periyodun çarpmaya göre tersidir. (f=1/T)

Doppler Olayı

Periyodik dalga üreten kaynak yerdeğiştiriyorsa, dalgaların dalga boyu her doğrultuda aynı değildir. Mesela su dalgaları üreten bir kaynak sağa doğru hareket ettirilirse, sağ taraftaki dalga boyunun küçüldüğü, sol tarafta büyüdüğü görülür. Aşağıdaki simulasyonu inceleyiniz.

You need to enable JAVA!

Yandaki simulasyonda fareyle simulasyonun üzerine tıkladığınızda dalga üreten bir kaynak belirecektir. Dalga kaynağını hareket ettirmek için fareyi basılı tutarak çekin. Çizilen vektör kaynağın hız vektörüdür. Vektörün uzunluğuyla orantılı olarak kaynağın hızı belirlenecektir. Sağ üst köşede V/Vs oranı kaynağın hızının Dalga hızına oranıdır. Bu oran 1 den küçükse, kaynağın hızı dalga hızından küçüktür. Bu oranı değiştirerek dalga şeklini görün.

Dalga kaynağının hızı dalga kaynağına eşit ise, kaynağın önünde üstüste binmiş dalga tepeleri görülür.

 

Kaynağın hareket yönünde bakıldığında Minimum dalgaboyu görülür. Ters yönde bakıldığında maximum dalga boyu görülür.

λmin = (Vdalga - Vkaynak).T

λmax = (Vdalga + Vkaynak).T

ses duvarı

Video: Ses duvarını aşan uçak

Uçak ses hızına yaklaştıkça ses dalgalarının dalga tepeleri soldaki şekilde görüldüğü gibi üstüste biner ve büyük bir basınç bölgesi oluşturur. Bu büyük basınç bölgesinin geçilebilmesi için uçak extra güç harcamalıdır. Bu olaya ses duvarının aşılması denir.

 

Dopler olayı ile ilgili simulasyon için tıklayın       1        2

Video 1: enine ve boyuna atmalar

Video 2: enine ve boyuna dalgalar

 

Dalga hareketi konusu sayfalarının devamı için aşağıdaki linkleri kullanınız.
Önceki 1 2 Sonraki

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video