fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

IŞIĞIN DALGA MODELİ

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

 

Tek yarıkta girişim (Kırınım)

Su dalgalarının kırınım özelliği gösterdiğini biliyoruz. Yani su dalgaları dalga boyundan daha küçük bir aralıktan geçerken dairesel dalgalar şeklinde yayılırlar. Işıkta da kırınım olayı gözlenir. İnce bir yarıktan geçen ışık önündeki perde üzerinde aydınlık ve karanlık saçaklanamalar meydana getirir. Çift yarıkta girişimden farklı olarak, kırınım olayında merkezi aydınlık saçak çok parlak ve diğerlerinden iki misli geniştir.

   

 

 

 

 

İnce zarlarda girişim

 

 

Sabun köpüğü gibi ince zarlardan ışık geçerken Kırılmayla birlikte yansımada yapar. Zaten her kırılma olayıyla birlikte yansıma olayıda görülür. Işık zara girişte bir kısmı kırılır, bir kısmı yansır. Kırılarak zara giren ışığında bir kısmı kırılır bir kısmı yansır. 7 no lu ışın yansıdıktan sonra ters döner, yani tepe noktası çukur noktası olur. (İnce yaydan kalın yaya geçerken yansıyan atma ters döner. Burada zar ince yaya, hava kalın yaya benzetilir. Çünkü ince yayda atma havada ışık daha hızlı gider.) Göze gelen 2 ve 3 nolu ışınların arasında 2d kadar bir yol farkı olmuştur. Ayrıca 8 nolu ışının ters dönmesinden dolayı zıt faz oluşmuştur (p=1/2). Girişim denkleminde aydınlık ve karanlık saçaklar için yazılan formülde deltaS=2d, p=1/1 yazılırsa; ince zarlarda girişim formülü elde edilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da dalgaboyu olarak ışığın zardaki dalgaboyu kullanılmalıdır.                                        λzar=λ/n    (n: zarın kırılma indisi)

 

 

Karanlık saçaklar için girişim denkleminde deltaS=2d ve p=1/2 konulmuştur. Kalınlığı değişen zarlarda veya hava kamasında saçaklanma olur ve ilk saçak karanlık saçaktır. İlk saçak sıfırıncı karanlık saçak olarak sayılacağından yukarıda elde edilen denklem doğrudur. Çünkü d=0 iken , k=0 olur.

Aydınlık saçaklar için girişim denkleminde deltaS=2d ve p=1/2 konulmuştur. Kalınlığı değişen zarlarda veya hava kamasında saçaklanma olur ve ikinci saçak aydınlık saçaktır. İlk aydınlık saçak 1. aydınlık saçak olarak sayılacağın- dan yukarıda elde edilen denklem yanlıştır. Çünkü k=1 iken , yol farkı λ/2 olmalıdır. Onun için doğru denklem aşağıdaki gibi olur.

 

 

Sabun Köpüğündeki renklenmelerin sebebi ışığın girişim yapmasıdır.

Hava kaması

 

videolar

Simulasyon1

Simulasyon1

Işığın girişimi video

Simulasyon2

Simulasyon: İnce zarlarda girişim

Ayrıntılı bilgi ve anlatım için www.oturcalis.com

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video