fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

EMİSYON

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

 

Şekildeki ışık spektrumu beyaz ışık prizmadan geçirildiğinde elde edilmişti. Örneğin Güneş ışığını cam prizmadan geçirip beyaz bir perdeye düşürürseniz, böyl bir renk dağılımı elde edrsiniz.
Şekildeki renk dağılımı beyaz ışık bir gazın içinden geçirildiğinde elde edilir. Beyaz ışık gaza gönderilir ve gazla etkileşime girdikten sonra prizmadan geçerse, renk dağılımı böyle olur. Dikkat edilirse, bu spektrumda bazı renkler eksik. Demek ki gaz bu eksik renkleri tutmuş.
Bu spektrumda ise demin bazı ışıkların tuttuğu gazın etrafa yaydığı ışığın spektrumu görülür. Gazın kendi yaydığı ışık prizmadan geçers, böyle bir renklenme görülür. bu renklenme az önceki şeklin eksiklerini kapatacak şekildedir. Yani 2. ve 3. renk dağılımlarını birleştirirseniz, ilk spektrumuelde edersiniz. Demek ki gaz , içinden beyaz ışık geçirildiğinde, bazı renkteki (yani dalgaboyundaki) ışıkları soğurup, kısa bir süre sonra tekrar etrafa yayıyor.
Bütün gazlar beyaz ışığın bazı renklerini soğurur. Her gazın kendi soğurma ve ışıma spektrumu vardır. ikinci şekil soğurma spektrumu, üçüncü şekil ışıma spektrumudur. İlk şekildeki gibi eksikleri olmayan spektrumlar ( dağılımlar) sürekli spektrum, ikinci şekildeki gibi eksikleri olan ve koyu çizgilerin olduğu spektrumlar ise kesikli spektrumlar olarak adlandırılır.
 

 

 
 
Starting Level=  Ending Level= 

Illustration written by Mario Belloni and Chuck Niederriter

 
 

 

 
IŞIK SPEKTRUMU  

 

 

 

 

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video