fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

FAZ FARKI

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Girişim deseni oluşturan iki kaynak aynı anda dalga üretmezlerse aralarında bir faz farkı oluşur. Mesela sağ elimizin parmağını sol elimizin parmağından sonra suya batırarak periyodik dalgalar üretirsek, faz farkı olan bir girişim deseni elde ederiz. Parmaklarımız aynı anda suya batıp çıkarsa eşfazlı dalgalar üretiriz. Aralarında faz farkı olsada iki dalga kaynağının periyotları eşit olmalıdır. Yoksa matematiksel hesaplar zorlaşır. O yüzden eşit periotlu olmayan dalgaların girişimini görmeyeceğiz. Faz farkı gecikme süresinin periyoda oranı olarak tanımlanır ve p harfi ile gösterilir. Yani:

p=t/T                Gecikme süresi kaynaklardan birini diğerinden kaç s sonra dalga ürettiğidir. Diyelim ki iki elimizin parmaklarıyla 3 s de bir dalga üretiyoruz. Periyot 3 s dir (T=3 s). sağ elimizin parmağı 1 s sol elimizden hep 1 s sonra suya batyorsa, gecikme süresi 1 s dir (t=1 s). Bu durumda faz farkı p=1/3 olur.

 

Yandaki simulasyonda faz farkını değiştirerek girişim deseninin nasıl değiştiğini görün. Her zaman girişim deseni geciken kaynak tarafına kayar.

 

Burada k bir tamsayı, delta S yolfarkı, p faz farkı ve λ dalga boyudur. k sayısı bu denklemden tamsayı çıkarsa, nokta k ninci dalga katarı üzerindedir.
k sayısı bu denklemde tamsayı çıkarsa, nokta k ninci düğüm çizgisi üzerindedir. Kaynaklar zıt fazlı ise her iki denklemde de p=1/2, eş fazlı ise p=0 alınır. Örnek soru

 

 

 

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

 

matematik fizik özel ders , video