fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

FOTOELEKTRİK 1

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

 

Şimdiye kadar gördüğümüz girişim ve kırınım olayları ışığın dalga modeliyle açıklanabiliyordu. Çünkü dalgalar da girişim ve kırınım özellikleri gösterir. Fakat ışıkla ilgili yapılan başka deneyler dalga modeli ile açıklanamamıştır. Yani ışığın gösterdiği bazı özellikleri dalgaların gösteremeyeceği ortaya çıkmıştır. Bu özellikler ancak parçacıklarda olabilir. Işığın burada bahsettiğimiz parçacık (tanecik) özelliğini gösterdiği olaylardan biride fotoelektrik deneyi ile ortaya çıkarılmıştır. Foto elektrik deneyi kısaca; Metal bir yüzeye ışık düşürüldüğünde, metalden elektron koparılmasıdır.

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi eksi yükle yüklenmiş bir elektroskobun topuzuna ışık düşürüldüğünde elektroskobun yapraklarının kapandığı görülür. Bu olay bize ışık düşürülen bir metal yüzeyden elektron koparılabileceğini gösterir. Metalden sökülen bu elektronlara fotoelektron denir.
Yukarıdaki resimde fotoelektrik deneyinin daha kapsamlı yapılmış hali görülmektedir. Cam bir fanusun içindeki hava alınmış ve cam içinde boşluk oluşmuştur. Bu sayede elektronlar + yüklü metalden (anot) eksi yüklü metale (katot) ulaşabilecektir. Anota ışık düşürüldüğünde, anottan elektron sökülebilir.

 

Yandaki simulasyon fotoelektrik deneyine aittir. Başlat butonuna bastığınızda lambadan çıkan ışınlar metal yüzeye çarpar. Bu ışınlar fotonlarla gösterilmiştir. (kare şeklinde noktalar) Fotonlar metale çarptığında metal tarafından soğurulur. Fotonun enerjisine (dalga boyuna) göre metalden elektron koparılabilir. Koparılan bu elektronlara fotoelektron denir. Bazı metallerden elektron koparmak kolayken, bazılarından zordur.

metalin cinsini ve ışığın dalga boyunu değiştirerek elektron koparmayı başarabilirsiniz. koparılan bu fotoelektronlar küçük noktalarla görülecektir. Simulasyonun altında elektronların enerjisinide görebilirsiniz.

Unutmayın! Işığın dalgaboyunu küçültürseniz, enerjisini artırmış olursunuz. Bu durumda elektron koparma ihtimali artar. Işığın şiddetini değiştirdiğinizde, sadece akım şiddeti yani fotoelektronları sayısı artar, kinetik enerjisi artmaz. Işığın şiddeti ışık kaynağının gönderdiği foton sayısı ile ilgilidir.

 

Simulasyon

Ayrıntılı bilgi ve anlatım için www.oturcalis.com

 

Fotoelektrik konusu sayfalarının devamı için aşağıdaki linkleri kullanınız.
Önceki 1 2 Sonraki

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video