fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Hoca

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

SARMAL YAYLARDA DALGALAR

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Gergin durumdaki bir yayı bir ucundan tutup sarstığımızda hareket eden bir dalga tepesi oluştururuz. Bu dalgaya atma denir. Atmaların hızı yayı geren kuvvete ve yayın birim uzunluğunun kütlesine bağlıdır. Yay çok gerginse atma hızlı ilerler. Yay hafif veya iceyse de atma hızlıdır.

 

 

 

Sarmal yay gergin durumdayken elimizle şekildeki gibi boylamasına bir salınım yaptırırsak boyuna dalga elde etmiş oluruz. Böyle dalgalarda dalganın ilerleme yönü sarsıntı yönüne paraleldir. Sarsıntılar sağa sola doğrudur, yani yayın halkakarı sağa sola titreşir. Bu titreşim ise sağa doğru ilerler.

Sarmal yay gergin durumdayken elimizle şekildeki gibi enlemesine bir salınım yaptırırsak enine dalga elde etmiş oluruz. Böyle dalgalarda dalganın ilerleme yönü sarsıntı yönüne diktir. Sarsıntılar yukarı aşağı doğrudur, yani yayın halkakarı yukarı aşağı titreşir. Bu titreşim ise sağa doğru ilerler.

Atmaların sabit uçtan yansıması


animasyonu başlat animasyonu durdur geri sar

Atmaların serbest uçtan yansıması


animasyonu başlat animasyonu durdur geri sar

Yay üzerinde hareket eden bir atma ilerlerken, sabitlenmiş bir uca geldiğinde ters dönerek yansır. Yansıma esnasında enerji kaybı yoksa atmanın genliği diğişmez. ( video1 )

Yay üzerinde hareket eden bir atma ilerlerken, serbest bir uca geldiğinde düz olarak yansır. Yansıma esnasında enerji kaybı yoksa atmanın genliği diğişmez.

Atmaların kalın yaydan ince yaya geçmesi


animasyonu başlat animasyonu durdur geri sar

Atmaların ince yaydan kalın yaya geçmesi


animasyonu başlat animasyonu durdur geri sar

Atma kalın yaydan ince yaya geçerken, atmanın bir kısmı iletilirken bir kısmı yansır. İnce yay serbest uç gibi davranır ve yansıyan atma düz yansır. Atma ince yaydan kalın yaya geçerken, atmanın bir kısmı iletilirken bir kısmı yansır. Kalın yay sabit uç gibi davranır ve yansıyan atma ters dönerek yansır.
İletilen atmalar hiçbir zaman ters dönmez. Ayrıca her zaman atmalar ince yayda daha hızlıdır. Gelen atmanın genliği her zaman en büyüktür. Çünkü genlik atmanın enerjisiyle ilgilidir. Gelen atma yansıyan ve iletilen olmak üzere iki atmaya ayrılacağından, gelen atmanın enerjisi yansıyan ve iletilen atmalara paylaştırılacaktır.

 

 
   

 

Video 1: atmaların birbirini güçlendirmesi

Video 2: atmaların birbirini söndürmesi

Video 3: atmaların yansıması

Simulasyon1: Atmaların birbiri içinden geçişi

Simulasyon2: Atmaların birbiri içinden geçişi

simulasyon: atmaların yansıması

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

özel ders matematik, özel ders ankara, özel ders fizik, özel eğitim, özel ders verenler, ders verenler, özel ders ilanları, özel ders fiyatları, özel ders ilanları, calculus 119, calculus 120, calculus bilkent, calculus metu, calculus pdf, odtü calculus, thomas calculus, özel ders calculus, özel ders diferansiyel, özel ders differential equations, özel ders dif, özel ders mekanik, özel ders elektrik, özel ders elektrik ve manyetizma, özel ders statik, özel ders dinamik, özel ders akışkanlar mekaniği, özel ders lys, özel ders ygs,

matematik fizik özel ders , video